Jaký septik na chatu bude akorát?

Pokud zvažujete možnosti nakládání s odpadními vodami na své chalupě, jděte na to ekologicky a ekonomicky. Přečtěte si, proč je lepší si na chatu pořídit septik než ČOV a jak velký vybrat.

Septik nebo čistička

Domácí čistírna odpadních vod je výbornou alternativou napojení na kanalizační přípojku, téměř dokonale přečistí vodu, tou pak můžete bez obav zalévat zahradu. Je tady ale jedno velké ale.

Pro septik na chatu se nakonec rozhodnete proto, že si poradí i s nepravidelným provozem. Domácí ČOV pro správné fungování potřebuje potravu pro bakterie – pravidelný přísun splaškové vody a hodí se tak pouze pro trvale obydlené objekty.

Septik nevyžaduje doplňování nových bakterií, když několik měsíců nespláchnete, nic se nestane (vyvarujte se však používání čistidel na bázi chloru, ten by živé bakterie zahubil). Splašky jsou nejdříve v pohybu, přemísťují se do různých komor a tam pozvolna vyhnívají.

Velký nebo malý septik na chatu

Velikost septiku na chatu určíte jednoduše podle počtu uživatelů objektu. Zpravidla ale platí, že si vystačíte se septikem o objemu 2–3 m³, nebude ani příliš velký ani nedostatečný. 

Přečtěte si, jak přesně vypočítat velikost septiku na chalupu či pro rodinný dům.

Tříkomorový septik s pískovým filtrem

Ve tříkomorovém septiku dochází k několikastupňovému přečištění odpadních vod. V první komoře septiku se ze splašků oddělují pevné částice, ve druhé komoře nastává proces vyhnívání kalů a do třetí komory se dostane pouze pročištěná voda. 

Co ale s takto přečištěnou vodou? Vypustit ji na zahradu či do potoka není povoleno a v septiku také nezůstává. Proto můžete vodu přečištěnou septikem odčerpávat do jímky, kterou však budete muset pravidelně vyvážet

Elegantnějším řešením je pořízení zemního pískového filtru k septiku. Po schválení vodoprávním úřadem je možné přečištěnou vodu vsakovat.

Výhody septiku v kombinaci s pískovým filtrem

  • Úroveň přečištění vody je díky němu srovnatelná s domácí ČOV, odstraní i zbytky toaletního papíru, tuků a dalších nečistot. 
  • Filtrace přes písek a štěrk nevyžaduje elektrickou energii.
  • Pískový filtr má dlouhou životnost, písek vyměníte až po 15 letech.
  • Investice se vám vrátí – ušetříte za vyvážení jímky.

Konstrukce a tvar septiku na chatu

Skelet tříkomorových septiků je uzpůsoben různému podloží. Pokud se septik chystáte instalovat tam, kde je klasická zemina, zvolte samonosný septik. Do míst, kde se vyskytuje spodní voda, volte dvouplášťový septik a pokud je váš pozemek tvořený skalnatým podložím, vyberte si septik k obetonování.

Tvar septiku pak určete podle místa na zahradě. Hranatý septik můžete umístit hezky do rohu, kulatý kdekoliv jinde.

Správně zvolený septik

Septik na chatu je skutečně ideálním řešením. Nezáleží na tom, jak často na ni jezdíte a kolik vás kdy přijede. Septik si poradí s dlouhou pauzou i nárazovým užíváním. S jeho doplněním o pískový filtr pak můžete za hlavu hodit i starosti s odčerpáním a vývozem přečištěné vody. 

Pokud vás přece jen pálí nejistota, nebo se chcete na cokoliv zeptat, kontaktujte nás na e-mail info@topnadrze.cz nebo telefonicky: +420 604 155 880.