Plast vs. beton: je plastová jímka lepší?
Uvažujete nad pořízením jímky, ale váháte, jaký materiál zvolit? Připravili jsme pro vás srovnání dvou základních materiálů – betonu a plastu. Betonové i plastové jímky mají své výhody a nevýhody. Zjistěte, o jaké jde, a podle toho se rozhodněte, jaké pro vás bude nejlepší řešení.
K čemu slouží bezodtoká jímka
V místech, kde není zavedená kanalizace, je jedním z řešení likvidace odpadních vod bezodtoká jímka neboli lidově žumpa. Nejčastěji se umisťuje k chatám, chalupám či jiným rekreačním objektům. Důležité je vybrat optimální velikost = objem, aby se nemusela tak často vyvážet a čistit. Dalším klíčovým parametrem je pevnost materiálů, abyste nemuseli řešit problémy s deformací jímky či zmenšeným užitným objemem.
TIP: Pokud nemáte možnost připojit se na obecní kanalizaci, ale jímka pro vás není efektivní, máte na výběr také z tříkomorových septiků nebo domácích čističek odpadních vod. Zjistěte, jakým způsobem se dá vyřešit likvidace odpadních vod.
Nevíte, jaké bude to nejlepší řešení? Rádi s vámi probereme vaše možnosti. Kontaktujte naši zákaznickou linku ve všední dny od 7:30 do 16:00 na čísle +420 604 155 880 nebo nám napište e-mail na info@topnadrze.cz.
Jakou jímku zvolit
Na výběr máte ze dvou základních materiálů – plastu a betonu. Každý má svá pro a proti a nabízí jiné výhody.
Plastová jímka
Plastové jímky se vyrábí z kvalitního plastu = polypropylenu, který je odolný, vydrží řadu let i bez poškození a popraskání. Vyznačují se nízkou hmotností, což usnadňuje manipulaci i instalaci. Jímky z plastu jsou chemicky odolné, tvarově stálé a 100% nepropustné. Dobře odolávají působení vody a nekorodují. Při propojení více nádrží, technických úpravách nebo atypických řešeních je plast poddajnějším materiálem.
Existuje několik typů plastových jímek, díky tomu je umístíte do jakéhokoliv podloží. Do klasické zeminy se hodí samonosné plastové jímky. Pokud máte na pozemku jíl nebo podzemní vodu, zvolte dvouplášťovou jímku. Do skalnatého podloží, svahu nebo jinak staticky zatíženého místa jsou vhodné jímky k obetonování.
Výhody:
- Dlouhá životnost.
- 100% nepropustnost.
- Nízká hmotnost.
- Snadná manipulace i usazení.
- Chemická odolnost.
- Snadná údržba.
- Bezproblémové umístění do jakéhokoliv místa.
- Rozměrová a tvarová variabilita.
Nevýhody:
- Ve srovnání s betonovou jímkou vyšší pořizovací cena, která se ale vyrovná, když započítáte náklady na náročnější dopravu, umístění i revitalizaci pozemku po nájezdu těžkotonážní techniky.
Plastové jímky prakticky nedisponují negativními vlastnostmi. Jedná se o ideální moderní řešení likvidace odpadních vod v místech bez kanalizace. Pokud budete plastovou jímku instalovat do místa zatíženého automobily, pořiďte si pojezdovou jímku.
Betonová jímka
Betonové jímky byly v minulosti častým řešením. Beton vyniká vysokou pevností, která zaručuje dlouhou životnost. Je odolný vůči podzemním vodám a tlaku zeminy a problém nepředstavuje ani přejezd vozidel. Velkou nevýhodou je naopak časté prosakování – materiál 100% netěsní a časem může navíc popraskat. Složitější je i doprava a instalace betonové jímky. Beton je těžký, špatně se s ním manipuluje a vyžaduje speciální stroje i více času na usazení. O trochu náročnější je také údržba.
Výhody:
- Dlouhá životnost.
- Pojezdovost.
- Odolnost vůči podzemním vodám a tlaku zeminy.
Nevýhody:
- Náročná instalace.
- Složitý a dražší transport.
- Těžší údržba.
- Časté prosakování.
- Pracná demontáž.
- Nemožnost umístění na těžko dostupná místa, kam se nedostane technika.
Betonové jímky jsou sice tradiční, ale dnes již jde spíše o přežitek. Výhody plastových jímek rozhodně převažují.
Výhody plastu neplatí jen u žump
Do plastu se vyplatí investovat také u septiků nebo nádrží na vodu. Ve srovnání betonových a plastových septiků/nádrží na vodu z toho vždy vyjdou lépe ty z plastu. Vyhnete se tak možnému úniku nebezpečných látek do podzemní vody a půdy a přispějete k ochraně životního prostředí.
A co dál?
Prohlédněte si naše produkty: